![]() |
|
Zpráva o průběhu |
|
ZprávaStudenti |
||
Podzimní škola se konala v Praze a Lánech ve dnech 11. – 17.
září 2003 a byla určena pro studenty doktorského studia a mladé začínající
výzkumníky v oblasti rurální sociologie. Organizaci třetího ročníku tentokrát
zajišťovala Česká republika (poprvé se tato akce konala ve Finsku, podruhé v
Polsku), konkrétně Katedra humanitních věd a Sociologická laboratoř při České
zemědělské univerzitě v Praze, ve spolupráci (stejně jako v minulých letech) s
Finským centrem ruských a východoevropských studií při Univerzitě v Helsinkách,
Katedrou sociologie venkova a města při Univerzitě v Lodži a Evropskou
společností pro rurální sociologii. Významní představitelé výše uvedených
institucí se shodli, že by bylo dobré vyvíjet úsilí a snahu i nadále a
pokračovat tak, aby se v budoucnosti Podzimní školy konaly. Během Podzimní školy postupně zazněly tyto profesorské přednášky :
Leo Grandberg
Věra Majerová
Ilkka Alanen
Imre Kovach
Jaroslav Čmejrek
Krysztof Gorlach
Zemphira Kalugina
Oleg Staněk
Pawel Starosta Základní informace o konání Podzimní školy, důležitých termínech, podmínkách přijetí, vypsaných hlavních tématech apod. mohli zájemci z řad studentů a mladých výzkumníků nalézt na stránkách Evropské společnosti pro rurální sociologii (www.esrs.hu). Na základě zaslaného abstraktu se přihlásilo 19 uchazečů z 11 zemí, převážně (bývalých socialistických) evropských, ale také z Argentiny a Kanady. Poté komise tří profesorů (L. Granberg, P. Starosta a V. Majerová) vybrala ze všech zaslaných abstraktů 12 nejlepších prací, jejichž autoři byli vyrozuměni o přijetí. K účasti byli pozváni: Lee-Ann Small (Kanada), Alicia Villafańe (Argentina), Mihaela Citu (Rumunsko), Inna Kopoteva (Finsko), Lina Kriščiūnaitė (Litva), Lise Herslund (Dánsko), Ildikó Nagy (Maďarsko), Eva Kučerová (ČR), Karolina Radzka (Polsko), Alin Rus (Rumunsko), Stefano Grando (Itálie) a Bernadett Csurgó (Maďarsko). Toto pozvání využila většina kromě dvou, kteří se omluvili na poslední chvíli, a to z osobních důvodů. Vybraným účastníkům Podzimní školy byly placeny veškeré náklady, spojené s jejich pobytem v České republice, cestovních náklady si hradil každý sám z vlastních zdrojů. Poté, co proběhla 11. září 2003 v Praze registrace všech účastníků, byla Podzimní škola rurální sociologie slavnostně zahájena plenárním zasedáním, na kterém profesoři přivítali přítomné a vyzvali je, aby se v krátkosti představili. Po obědě všichni vyslechli první (odpolední) blok přednášek. Bloky byly po celou dobu konání školy sestaveny jako dopolední a/nebo odpolední obvykle tak, že nejprve byl dán prostor jedné nebo dvěma přednáškám profesorským, pak následovala vystoupení studentská. I přes velkou rozmanitost témat se organizátoři snažili, pokud to jen trochu šlo, jednotlivé bloky co nejvíce tématicky sjednotit. Každý z přednášejících (profesoři, studenti) měli pro svá vystoupení vyhrazen čas jedné hodiny, v jejímž průběhu zazněl dvacet až třicet minut dlouhý příspěvek, po něm následovala diskuse, která obvykle nejen vyplnila zbylý čas, ale často se stávalo, že pokud by moderátor (vždy jeden z profesorů pro každý blok) nemusel ohlásit, že nastává čas pro další vystoupení, živě by pokračovala dále. Ukázalo se, že takto koncipovaný program všem vyhovoval právě dostatkem času pro diskusi. První den byl zakončen slavnostní večeří.
|
![]() Prof. Leo Grandberg ![]() Prof. PhDr. Ing. Věra Majerová, CSc. ![]() Prof. Ilka Allanen ![]() Prof. Imre Kovach ![]() Prof. Jaroslav Čmejrek ![]() Prof. Krysztof Gorlach ![]() Prof. Zemphira Kalugina ![]() Prof. Oleg Stanek ![]() Prof. Pawel Starosta
|